Black – czyli jak można widzieć w ciemności
Film ten opowiada historię Michelle, która, będąc niemowlęciem, straciła zarówno wzrok jak i słuch. Jej rodzice (Katherin i Paul) nie potrafią w żaden sposób do niej dotrzeć, jest powiem zamknięta we własny, odizolowanym od otoczenia, świecie. W wyniku tego dziewczyna wyrasta na dzikuskę.
Pewnego dnia spowodowała pożar w domu. Wtedy Paul postanowił oddać ją do ośrodka opiekuńczego, czemu sprzeciwia się Katherin. Matka za wszelką cenę chce poszukać innego rozwiązania tej sytuacji. W końcu udaje się jej znaleźć Debraja, nauczyciela dzieci głuchoniemych i niewidomych, które najlepsze swoje lata ma już za sobą. Co więcej coraz bardziej zatapia się w alkoholizmie…
Debraj ma dość brutalne metody nauczania, co nie podoba się Paul’owi, który po zaledwie kilku godzinach nauki wręczył wypowiedzenie nauczycielowi. Nauczyciel jednak się nie poddał. Niedługo potem, pod 20-dniową nieobecność Paul’a i przy cichym przyzwoleniem matki, Debraj ponownie rozpoczął naukę Michelle. Z czasem staje się jej uszami i oczami pomagając nie tylko w wychowaniu ale również w codziennej egzystencji.
Świetna gra aktorska sprawia, że film ten oglądamy z zapartym tchem. Każdy postęp, wykonany krok do przodu sprawia, że wraz z bohaterami przeżywamy akcję. Całość jest dość podniosła i zmusza do refleksji nad nami, naszymi bliskimi, naszym i ich życiem.
Film został wielokrotnie nagrodzony zarówno w Indiach (nagrodami IIFA, oraz nagrodami Filmfare) jak i w Europie (poprzez umieszczenie go na liście 10 najlepszych filmów 2005 roku (na piątej pozycji) przez Time Magazine).