Urlopix – wyjazdowo – sezon 2 – dzień czwarty

Czy to dzień, czy środek nocy w kółko: pada i rozpogadza się 😉

Poranna msza odprawiania była w języku polskim.

Po śniadaniu rozpoczęła się wycieczka do gminy Rennesøy. Aby do niej dojechać należy dwukrotnie przejechać podmorskimi tunelami (jeden z nich jest na głębokości 223 metrów). Tunel jak tunel – klimatyzacja, pasy awaryjne i budki telefoniczne (aby móc w razie potrzeby wezwać pomoc).

Tuż po wjeździe na wyspę można wybrać jedną z tras turystycznych pomiędzy miejscowościami Vik, Sel, Dale, Rennesøyhodnet oraz Heggland o łącznej długości ponad 26km. Ścieżki spacerowe przecinają się jedna z drugą, a na nich spotkać można liczne barany i owce.

Kolejnym etapem wycieczki był klasztor w Utstein. Opactwo dedykowane św. Wawrzyńcowi, zostało założone w obecnym miejscu za panowania króla Norwegii Magnusa VI pod koniec XIII wieku.

Następnym przystankiem był „złamany łańcuch” będący pomnikiem upamiętniającym zatonięcie jednej z platform wiertniczych znajdujących się 235 mil na wschód od  Dundee, w dniu 27 marca 1980r.

Ostatnim zwiedzanym miejscem był pomnik „Sverd i fjell” – miecze w skale. Jest to pomnik znajdujący się nad fiordem Hafrsfjord.  Monument wzniesiony w 1983 roku. upamiętnia bitwę stoczoną w 872r. w której Harald Pięknowłosy pokonał swych rywali i dokonał zjednoczenia Norwegii.

mstefanowicz

http://www.mstefanowicz.pl http://kulinarny.mstefanowicz.pl http://www.przewodnik.szczecin.pl

Dodaj komentarz