Z wizytą nad jeziorem Turkusowym

W Szczecinie mamy Jezioro Szmaragdowe, a na wyspie Wolin możemy trafić nad Jezioro Turkusowe. Powstało ono w miejscu w wyrobiska kopalni kredy. Po II Wojnie Światowej wszelkie urządzenia wyrobiskowe zostały zdemontowane. Nie przeszkodziło to jednak w tym, by w 1948r., po uprzednim wypompowaniu zebramej wody i sprowadzeniu potrzebnego sprzętu, wznowić wydobycie.

Eksloatacja nie trwała jednak długo, bowiem już po  6 latach (w 1954r.) ze względu na wyczerpywanie się złóż oraz coraz większe trudności związane z wydobyciem surowca kopalnia zakończyła swoją działalność.

Skąd się wzięła woda?

Jak podają różne źródła – wyrobisko zaczęło się pomału wypełniać nie tylko wodami opadowymi, ale również tak zwanymi wodami przypowierzchniowymi. Jak podaje wikipedia wody te znajdują się tuż pod powierzchnią gruntu i z reguły są zanieczyszczone. Powstają pod wpływem zmian temperatury i opadów atmosferyznych.

Czy warto tam się wybrać?

Ależ oczywiście, że warto! Nazwa jeziora pochodzi naturalnie od barwy lustra wody. Otoczone jest ogromnym lasem po którym bardzo przyjemnie można spacerować 😉 Ponadto Jezioro Turkusowe jest jedną z licznych atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego.

Poniżej kilka zdjęć z wypadu nad Jezioro Turkusowe w 2009r.

Jezioro Turkusowe jest na mojej liście miejsc do odwiedzenia w tym roku 🙂

mstefanowicz

http://www.mstefanowicz.pl http://kulinarny.mstefanowicz.pl http://www.przewodnik.szczecin.pl

Dodaj komentarz